Zanka

Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesindeki PTT Şubesi'nde görevli bir kişi, müşterilerin imzalarını taklit ederek kredi çekmek ve gelen havale paralarını zimmetine geçirme yöntemiyle 60’a yakın kişiyi dolandırdı. 3 milyon lira vurgun yapan kişi ortadan kaybolurken, olay müşterilerin dikkatiyle ortaya çıktı…

PTT Şuhut Şubesi’nde yaklaşık 20 yıldır gişe memuru olarak görev yapan Cengiz K. (53) isimli şahıs, iddiaya göre kurumda maaş alan emekli müşteriler başta olmak üzere, müşterilerin hesapları üzerine kredi çekip hesapları boşalttı. 11 Eylül Cuma günü gelen havaleleri zimmetine geçiren şahıs, hafta sonu ortadan kayboldu.

Şahsın müşterilerin kredi limitlerine göre başvuruda bulunduğu ve çıkan kredi tutarlarını sahte imza ve müşterinin haberi olmadan evraklara attırdığı imzalar ile çekerek zimmetine aktardı.

Cengiz K., kurumda banka hesapları olan müşterilerin ise hesaplarını aynı şekilde sahte imzalar ile boşalttığı ve üzerine aldığı iddia edildi.

MÜŞTERİLERİN DİKKATİYLE ORTAYA ÇIKTI

Olay ise bazı müşterilerin hesaplarını kontrol etmeleri ile ortaya çıktı. Bir müşterinin şikayetini değerlendiren kurum yetkilileri, hesapları kontrol ettiğinden ise büyük bir şokla karşılaştı.

Cengiz K.’nin kredi çekme, hesapları boşaltma ve gelen havaleleri üstüne geçirme gibi yöntemlerle yaklaşık 3 milyon TL’lik vurgun yaptığı öne sürüldü. Cengiz K.’nin aynı yöntemle yaklaşık 60 kişiyi dolandırdığı ortaya çıktı.

Şikayetler üzerine harekete geçen Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili adli soruşturma başlattı. Ev adresinden bulunamayan Cengiz K.’nin yakalanması için polis ekipleri ise çalışma başlattı.

EMEKLİ MÜŞTERİ: BENİM ÜSTÜME 15 BİN TL KREDİ ÇEKİLDİ

Üzerine haberi olmadan 15 bin TL kredi çekildiğini ve olayın emniyetten, polisten gelen telefon ile öğrendiğini kaydeden kurumun emekli müşterisi Veli Erim, büyük bir şok yaşadığını belirterek, “Ben maaşı buradan (PTT’den) alıyorum. Şuraya imza at, buraya imza at diyordu atıyorduk. Bilmedik okumadık. Burada emniyet telefon etti, çağırdı bizi gittik ifade verdik. Ben ayrıca savcılığa şikayette bulunacağım PTT hakkında. Benim üstüme 15 bin TL kredi çekildi” dedi.

Olayla ilgili başlatılan adli ve idari soruşturma devam ediyor.Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR