Zanka

İstenince ve azimle çalışınca hayallerin gerçek olacağına en güzel örneklerden biri İtalya’da yaşandı. 96 yaşındaki Giuseppe Paterno, Palermo Üniversitesi'nden mezun oldu. Üstelik okul birincisi olarak… Hayatı boyunca birçok zorluğu göğüsleyen Paterno’nun öyküsü de herkese ders olacak türden…

İtalya'da yaşayan ve İkinci Dünya Savaşı'na katılan 96 yaşındaki Giuseppe Paterno, Palermo Üniversitesi'nin tarih ve felsefe bölümünden mezun oldu. Müthiş bir başarı hikayesinin kahramanı, ülkenin üniversiteden mezun olan en yaşlı kişisi olarak da tarihe geçti.

Sicilyalı fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve hayatta birçok zorluğu göğüslemek zorunda kalan Paterno 1923 doğumlu. Kitapları ve okumayı hayatı boyunca çok sevdiğini söyleyen yaşlı adam, yaşadığı zorluklar yüzünden sadece ilkokulu bitirebilmiş.

Donanmaya katılarak 2. Dünya Savaşı'nda çarpışan Paterno savaş sonrasında demiryolu işçisi olarak çalışmaya başlamış.

Evlenip iki çocuk sahibi olan Paterno, içindeki okuma aşkına engel olamayıp liseyi bitirmeyi başarmış ama hayallerinde hep daha ileriye gitmek varmış. "Bilgi her zaman yanımda taşıdığım bir hazine gibi hissettim" diyen Paterno, geç olduğunu bilse de 2017 yılında üniversiteye kayıt yaptırmış.

Sıkı çalışarak kendisinden en az 70 yaş genç öğrencileri geride bırakan Paterno, okulunu da birinci olarak bitirmiş.

Paterno, mezuniyet töreni sırasında adının okunmasını beklerken heyecandan yerinde duramadığını söylerken, diplomasını veren hocaları bu büyük başarıyı tebrik ederek öğrencileriyle gurur duyduklarını söyledi.

İtalyan basını da mezuniyet törenine giderek ülkede ilk kez gerçekleşen bu müthiş olaya büyük ilgi gösterdi. Paterno'nun geniş ailesi ve sevdikleri de Palermo Üniversitesi'ndeki törene katılarak kendisini kutladı.

Ülkenin en yaşlı üniversite mezunu zamanının geri kalanını şimdiye kadar okuyamadığı tarih ve felsefe kitaplarına ayıracağını açıkladı.

 Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR