Zanka

Geçen hafta Liberal Demokrat Parti’nin başkanlık seçimini kazanan 71 yaşındaki Yoshihide Suga, parlamentodaki başbakanlık oylamasından da zaferle çıktı...

Japonya’da 8 yıldır başbakanlık görevini yürüten Shinzo Abe’nin sağlık sorunları sebebiyle görevini bırakmasıyla boşalan başbakanlık görevinin yeni sahibi belli oldu.

Japonya’da geçen hafta iktidar partisi Liberal Demokrat Parti’nin başkanlık seçimini 534’e 377 oyla kazanan Yoshihide Suga, bugün parlamentoda yapılan oylama ülkenin yeni başbakanı seçildi. 71 yaşındaki Suga, yapılan oylama 462 oyun 314’ünü aldı.

Suga, Abe’nin döneminin biteceği Eylül 2021’in sonuna kadar parti lideri olarak görevine devam edecek ve başbakanlığı yürütecek.

Abe’nin uzun süreli sağ kolu olarak tanınan Suga geçen hafta, “Akita’da bir çiftçinin en büyük oğluydum. Herhangi bir kan bağı ya da bilgi birikimim olmadan siyaset dünyasına sıfırdan giriş yaptım ve LDP’nin lideri olmayı başardım … Kendimi Japonya ve vatandaşlarına hizmet için adayacağım” demişti.Bu içeriğe emoji ile tepki ver


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR